- Home
- »
- Our Product Range
- »
- Dehumidifier
Dehumidifier
2000 cfm Desiccant Dehumidification
| Process air flow | 1000 CMH |
| Dew point | -20 °C |
| Regen air flow | 500 CMH |
| Power rating | 20 kW |
| Rotor media | Silica gel |
| Casing material | GI |
| Mounting | Floor |
| Control panel | PLC |
| Application | Pharma |
Desiccant Dehumidifier
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Water removal | 20 L/day |
| Process air flow | 1000 CMH |
| Tank volume | 3 L |
| Dew point | -30 °C |
| Regen air flow | 2000 CMH |
| Power rating | 1500 W |
| Room area | 35 m² |
| Working temp | 5-40 °C |
| Rotor media | Silica gel |
| Body material | MS powder coat |
| Casing material | GI |
| Mounting | Ceiling |
| Control panel | PLC |
Desiccant Dehumidifiers are completed with desiccant rotor , process blower motor ,reactivation blower motor , reactivation heaters ,steam coil provision , gear reduction unit ,filters, compact electrical panel with vfd, extruded aluminum frame with powder coated ,PP corner, G.I. powder coated panels 24/24 swg, ss sheet with puff insulated panel, micro v pre filter, PP handles and hinges, inspection door, sticking type leak proof gasket, anti vibration mounting pad , internal cabling , anti vibration canvass, metal alloy Allen bolts with nutserts for panel fixing ,door interlock for blower , base frame.
Industrial Desiccant Dehumidifier
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Process air flow | 15000 CMH |
| Dew point | -40 °C |
| Regen air flow | 3000 CMH |
| Power rating | 20 kW |
| Rotor media | Silica gel |
| Casing material | Alu panel |
4000 CFM Air Handling Unit with inbuilt Dehumidifier are completed with desiccant rotor , process blower motor ,reactivation blower motor , reactivation heaters ,steam coil , gear reduction unit ,filters . compact electrical panel with vfd, extruded aluminum frame with powder coated / thermal break ,PP corner, G.I. powder coated panels 24/24 swg, ss sheet with puff insulated panel, ss drain pan , cooling coil, micro v pre filter, after filter , final filter , PP handles and hinges, inspection door, sticking type leak proof gasket, anti vibration mounting pad , internal cabling , anti vibration canvass, metal alloy Allen bolts with nutserts for panel fixing ,door interlock for blower , base frame. esiccant Dehumidifier,silicagel wheel
Desiccant Wheel
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Dryer Type | Heated Desiccant |
| Process air flow | 3000 CMH |
| Water removal | 10 L/day |
| Capacity | 1000 cfm |
| Dew point | -20 °C |
| Tank volume | 10 L |
| Regen air flow | 800 CMH |
| Working Pressure | 10 bar |
| Power rating | 15 kW |
| Room area | 25 m² |
| Desiccant Media | Silica Gel |
| Rotor media | Silica gel |
| Working temp | 5-35 °C |
| Casing material | GI |
| Regeneration Type | Blower |
| Body material | MS powder coat |
| Application | Food Storage, Laboratory |