- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- New Items
New Items
We Make Air Handling Unit.
Product Price: Rs 1,50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Details:
| Airflow | 2000 CFM |
| Skin type | Double skin |
| Application | Pharma, Food plant, Industrial, Clean room, Hospital |
| Type | Double Skin |
| Mounting | Floor mounted |
| Static pressure | 125 mmWG |
| Fan type | Plug fan |
| Location | India |
| Installation Type | Floor Mounted |
| Usage/Application | Pharma |
| Capacity | 5000 CFM |
| Service Mode | online |
| Filter stage | Pre filter |
| Cooling coil type | Chilled water |
| Motor power | 3 hp |
| Brand | Air Maintain Solution. |
| Service Type | Air Handling Unit Installation. |
| Payment Mode | Online and Offline |
Air Handling Unit Manufacturing and Servicing.capcitiy.1000 CFM- to 30000 CFM.
Single and Double decore Air Handling Unit Manufacturing.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Product Price: Get Latest Price
Product Details:
| Humidity Range | 30-90 %RH |
| Control Type | On Off |
| Sensor Type | Capacitive |
| Application | Room, Greenhouse, Cold Room |
| Output Type | Relay |
| Supply Voltage | 230 V AC |
| Display Type | LED |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Enclosure Rating | IP65 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Product Price: Get Latest Price
Product Details:
| Humidity Range | 0-100 %RH |
| Control Type | PID |
| Sensor Type | Capacitive |
| Application | Industrial, HVAC, Incubator |
| Output Type | SSR |
| Supply Voltage | 230 V AC |
| Display Type | LED |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Enclosure Rating | IP65 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Product Price: Get Latest Price
Product Details:
| System Type | Ducted |
| Humidification Capacity | 100-200 LPH |
| Application | Textile, Printing |
| Humidifier Type | Evaporative |
| Control Type | BMS Compatible |
| Power Consumption | Above 10 kW |
| Mounting Type | Duct Mounted |
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback