- Home
- »
- Our Product Range
- »
- Pharmaceutical Dehumidifier
Pharmaceutical Dehumidifier
Pharmaceutical Desiccant Dehumidifier
Product Brochure
| Process air flow | 2000 CMH |
| Dew point | -30 °C |
| Regen air flow | 500 CMH |
| Voltage | 415V |
| Power rating | 20 kW |
| Rotor media | Silica gel |
| Casing material | GI |
| Usage/Application | Pharmaceutical Industry |
| Brand | Air Maintain Solution |
| Body Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Industrial Desiccant Pharmaceutical Dehumidifier
Minimum Order Quantity: 2 Piece
| Process air flow | 3000 CMH |
| Dew point | -20 °C |
| Regen air flow | 500 CMH |
| Voltage | 415V |
| Power rating | 20 kW |
| Rotor media | Silica gel |
| Casing material | GI |
| Usage/Application | Pharmaceutical Industry |
| Brand | Air Maintain Solution |
| Mounting | Floor |
| Control panel | PLC |
| Application | Pharma |
| Body Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
Pharmaceutical Desiccant Dehumidifiers are completed with desiccant rotor , process blower motor ,reactivation blower motor , reactivation heaters ,steam coil provision , gear reduction unit ,filters, compact electrical panel with vfd, extruded aluminum frame with powder coated ,PP corner, G.I. powder coated panels 24/24 swg, ss sheet with puff insulated panel, micro v pre filter, PP handles and hinges, inspection door, sticking type leak proof gasket, anti vibration mounting pad , internal cabling , anti vibration canvass, metal alloy Allen bolts with nutserts for panel fixing ,door interlock for blower , base frame.
Additional Information:
- Delivery Time: 2 to 3 Week