- Home
- »
- Our Product Range
- »
- Air Handling Unit Dehumidifier
Air Handling Unit Dehumidifier
Prominent & Leading Manufacturer from Thane, we offer double skin air handling unit dehumidifier, air handling unit with desiccant dehumidifier, low rh industrial desiccant dehumidifier and 2000 cfm air handling unit with inbuilt dehumidifier.
Double Skin Air Handling Unit Dehumidifier
Product Price: Rs 3,20,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Airflow | 2000 CFM |
| Dehumid capacity | 30 kg/hr |
| Technology | Desiccant wheel |
| Insulation type | PUF |
| Type | Double Skin |
| Application | Pharma |
| Achievable RH | 20 percent |
| Panel thickness | 45 mm |
| Supply temp | 22 deg C |
| Static pressure | 125 mmWG |
| Fan type | Plug fan |
| Installation Type | PUF |
| Brand | Air Maintain Solution |
| Usage/Application | Pharma |
| Capacity | 2000 CFM |
| Skin type | Double skin |
| Filter stage | Pre filter |
| Heater type | Electric heater |
| Cooling coil rows | 6 row |
| Mounting | Floor mounted |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Air Handling Unit With Desiccant Dehumidifier
Product Price: Rs 6,70,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Airflow | 4000 CFM |
| Dehumid capacity | 30 kg/hr |
| Technology | Desiccant wheel |
| Type | Double Skin |
| Achievable RH | 20 percent |
| Supply temp | 22 deg C |
| Application | Pharma |
| Installation Type | At Site |
| Brand | Air Maintain Solution |
| Usage/Application | Pharma |
| Skin type | Double skin |
| Heater type | Electric heater |
| Reactivation media | Electric |
| Mounting | Floor mounted |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 300 CFM TO 30000
- Delivery Time: 15 DAYS
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Low RH Industrial Desiccant Dehumidifier
Product Price: Rs 5,50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Water removal | 70 L/day |
| Dew point | -30 °C |
| Process air flow | 2000 CMH |
| Regen air flow | 2000 CMH |
| Dehu type | Desiccant |
| Power rating | 25 kW |
| Rotor media | Silica gel |
| Working temp | -20-40 °C |
| Casing material | GI |
| Mounting | Floor |
AIR HANDLING UNIT WITH DESICCANT DEHUMIDIFIER. can be utilize for largest production, process, ' packing, storage area to control humidity, temperature & filtration to meet desired classified air. Industrial Dehumidifier with AHU can be delivered RH 2% as lowest. New features include all stainless steel design and upgraded desiccant wheel design that exceeds the industry standards.Air Handling Unit With desiccant Dehumidifier.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
2000 CFM Air Handling Unit with Inbuilt Dehumidifier
Product Price: Rs 5,20,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Airflow | 2000 CFM |
| Dehumid capacity | 30 kg/hr |
| Technology | Desiccant wheel |
| Achievable RH | 25 percent |
| Supply temp | 22 deg C |
| Application | Pharma |
| Usage/Application | Industry |
| Brand | Air Maintain Solution |
| Skin type | Double skin |
| Heater type | Electric heater |
| Reactivation media | Electric |
| Capacity | 2000 CFM |
| Body Material | Stainless Steel |
Yes! I am InterestedRequest A Callback