- Home
- »
- Our Product Range
- »
- Desiccant Dehumidifier
Desiccant Dehumidifier
Desiccant Dehumidifier 1200CFM
Product Brochure
| Process air flow | 2000 CMH |
| Dew point | -20 °C |
| Regen air flow | 2000 CMH |
| Voltage | 415 |
| Power rating | 20 kW |
| Rotor media | Silica gel |
| Casing material | GI |
| Usage/Application | Industry |
| Brand | Air Maintain Solution |
| Mounting | Ceiling |
| Control panel | PLC |
| Application | Pharma |
| Body Material | ALUMINIUM PROFILE SECTION |
| Country of Origin | Made in India |
Desiccant Wheel manucturer.
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Process air flow | 1000 CMH |
| Color | Gray |
| Dryer Type | Desiccant Wheel |
| Water removal | 20 L/day |
| Dew point | -30 °C |
| Capacity | 1000 cfm |
| Tank volume | 2 L |
| Regen air flow | 500 CMH |
| Power rating | 350 W |
| Working Pressure | 7 bar |
| Room area | 35 m² |
| Rotor media | Silica gel |
| Desiccant Media | Silica Gel |
| Working temp | 5-40 °C |
| Casing material | GI |
| Body material | SS304 |
| Regeneration Type | Heater |
| End Connection | Flanged |
| Control Panel | PLC |
| Mounting | Horizontal |
Desiccant Dehumidifier Silica gel Wheel,
Desiccant Dehumidifier
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Process air flow | 8000 CMH |
| Dew point | -30 °C |
| Regen air flow | 1500 CMH |
| Power rating | 20 kW |
| Rotor media | Silica gel |
| Casing material | GI |
| Mounting | Floor |
| Control panel | PLC |
| Application | Pharma |
30000 CFM Air Handling Unit with inbuilt Dehumidifier are completed with desiccant rotor , process blower motor ,reactivation blower motor , reactivation heaters ,steam coil , gear reduction unit ,filters . compact electrical panel with vfd, extruded aluminum frame with powder coated / thermal break ,PP corner, G.I. powder coated panels 24/24 swg, ss sheet with puff insulated panel, ss drain pan , cooling coil, micro v pre filter, after filter , final filter , PP handles and hinges, inspection door, sticking type leak proof gasket, anti vibration mounting pad , internal cabling , anti vibration canvass, metal alloy Allen bolts with nutserts for panel fixing ,door interlock for blower , base frame. esiccant Dehumidifier,silicagel wheel
Desiccant Wheel Dehumidifier
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Water removal | 30 L/day |
| Process air flow | 2000 CMH |
| Tank volume | DIA 600 MM |
| Dew point | 38 |
| Regen air flow | 800 CMH |
| Power rating | 20 kW |
| Room area | CFM 1178 |
| Working temp | 38 |
| Rotor media | Silica gel |
| Body material | SS304 |
| Casing material | MS powder coat |
| Mounting | Ceiling |
| Dehu type | Desiccant |
| Control panel | PLC, Inbuilt |
| Application | Pharma |
Honey combo, silica gel wheel, Desiccant Rotor wheel.
Desiccant Dehumidifier
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Process air flow | 1000 CMH |
| Dew point | -20 °C |
| Regen air flow | 500 CMH |
| Power rating | 15 kW |
| Rotor media | Silica gel |
| Casing material | Alu panel |
2000 CFM Air Handling Unit with inbuilt Dehumidifier are completed with desiccant rotor , process blower motor ,reactivation blower motor , reactivation heaters ,steam coil , gear reduction unit ,filters . compact electrical panel with vfd, extruded aluminum frame with powder coated / thermal break ,PP corner, G.I. powder coated panels 24/24 swg, ss sheet with puff insulated panel, ss drain pan , cooling coil, micro v pre filter, after filter , final filter , PP handles and hinges, inspection door, sticking type leak proof gasket, anti vibration mounting pad , internal cabling , anti vibration canvass, metal alloy Allen bolts with nutserts for panel fixing ,door interlock for blower , base frame. esiccant Dehumidifier,silicagel wheel